W jaki sposób można prowadzić ewidencje czasu pracy?

Kodeks pracy jasno określa fakt, że każdy pracodawca musi prowadzić ewidencje czasu pracy swoich pracowników w celu powstania możliwości oszacowania wysokości wynagrodzenia, a także określenia innych świadczeń, które związane są z pracą. Powstaje jednak pytanie, w jaki sposób taka ewidencja czasu pracy może być prowadzona?

Różne systemy do ewidencji czasu pracy

Przed laty jedynym znanym systemem ewidencji czasu pracy było tzw. odbijanie karty pracownika, jednak wraz z nastaniem ery cyfrowej, gdy wszystkie dane można wprowadzić do komputerów, ogromnej zmianie uległ również ten aspekt codziennego życia. Obecnie wręcz ciężko jest o inny system do ewidencji czasu pracy niż ten cyfrowy.

Jak jest to realizowane?

Najczęściej ewidencja tego typu polega po prostu na realizowaniu wejść i wyjść z terenu zakładu pracy, poprzez przykładanie do odpowiedniego czytnika spersonalizowanej karty, która po prostu otwiera bramkę wejściową. Jest to system bardzo tani, skuteczny, a także prosty w obsłudze i możliwie bezawaryjny, dlatego też cieszy się tak dużą popularnością.
Nie mniej na rynku spotkać można także znacznie bardziej zaawansowane wersje tego systemu. Często stosowaną odmianą jest wersja z dodatkową rejestracją zdjęciową, która wpływa na większą dyscyplinę pracowników i pozwala uniknąć sytuacji, gdy jeden pracownik odbija karty kilku innych. Równie często spotyka się także spersonalizowane wersje czytników umieszczone przy samym biurku.

Comments are closed.

.