Patch panel – lepsza organizacja szaf rackowych

Panel krosowniczy, zwany inaczej patch panelem, to bardzo ciekawa konstrukcja, która wchodzi w skład bardziej rozbudowanych szaf sieciowych. I choć jest ona wyłącznie pasywnym elementem układu, to jej zastosowanie jest wręcz ogromne.

Element pasywny, czyli… co?

Standardowy patch panel (https://www.napad.pl/684-patch-panele.html) jest jedynie przewodnikiem, a więc elementem, którego rolą jest spięcie wszystkich kabli sterujących pracą sieci, z ich odpowiednikami po stronie wykonawczej. Klasyczny patch jest po prostu listwą, w skład której wchodzi duża liczba złącz RJ45. W związku z tym ich ewentualne podłączenie jest o wiele łatwiejsze i nie generuje niepotrzebnych strat wywołanych przez zbyt dużą impedancję łącza.

Porządek ponad wszystko

W związku z tym, że układ typowego patcha jest układem pasywnym, należy go traktować wyłącznie jako narzędzie porządkowania przewodów wchodzących w skład instalacji szaf rackowych. W małych sieciach (np. do zastosowań amatorskich) nie istnieje potrzeba montażu paneli, gdyż z powodzeniem można je zastąpić klasycznym switchem.

Duże szafy wymagają uporządkowania niezbędnych połączeń. Co więcej, porządek ten musi wynikać ze schematu przedstawiającego całość układu. Dzięki temu ewentualna naprawa pojedynczych komponentów sieci lub też jej okresowa konserwacja stanie się o wiele łatwiejsza.

Podsumowanie

W instalacjach dużych sieci użytkowych patch panele to praktycznie jedyny sposób na w miarę sprawną organizację wszystkich przewodów instalacyjnych. Dzięki temu praca przy szafie rackowej odbywać się będzie szybciej i sprawniej.

Comments are closed.

.