Wkładki bezpiecznikowe nh – sposób na podniesienie bezpieczeństwa instalacji elektrycznej

Bezpieczniki mają prostą konstrukcję, dzięki czemu nie ma obaw o ich niezawodność. To sprawia, że zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Posiadają dużą zdolność zwarciową, dlatego stosuje się je głównie do kontrolowania systemów niskiego napięcia o dużej mocy. Współczesne wkładki bezpiecznikowe nh odpowiadają za bezpieczeństwo na farmach fotowoltaicznych, spotyka się je na rozdzielniach i w dużych zakładach przemysłowych. Jak dobrać wkładkę w taki sposób, aby najlepiej chroniła instalację przed zwarciem lub przeciążeniem? 

Jak zbudowana jest wkładka bezpiecznikowa? 

Wkładka najczęściej ma kształt puszki o czterech lub sześciu bokach. Jej porcelanowy korpus zwany statytem ma za zadanie zatrzymać łuk elektryczny, który nie powinien wydobyć się na zewnątrz. Z korpusu wychodzą kontakty oraz czujnik zadziałania. Kontakty tworzy się ze stopu miedzi i pokrywa cienką warstwą srebra. Wewnątrz bezpiecznika znajduje się piasek kwarcowy, służący do gaszenia oraz topik. Wkładka bezpiecznikowa nh jest elementem o ściśle określonych wymiarach, które są zgodne ze normami europejskimi. Dzięki temu kupując wkładki od różnych producentów nie trzeba się obawiać o to, że nie będą pasowały do układu. Wkładki bezpiecznikowe nh wyposaża się w układ podwójnej sygnalizacji, który pozwala szybciej zareagować na zagrożenie. Dodatkowym rozwiązaniem, które zwiększa poziom bezpieczeństwa jest stosowanie izolowanych metalowych uchwytów. Są one odseparowane od urządzeń i części pracujących pod napięciem. Zmniejsza to prawdopodobieństwo porażenia prądem elektrycznym. 

wkładki bezpiecznikowe nh

Jak dobrać właściwą wkładkę bezpiecznikową? 

Stosowanie wkładek bezpiecznikowych nh wymaga odpowiedniego doboru do danego układu elektrycznego. Dzieje się to na podstawie wartości prądu znamionowego – czyli jego napięcia i natężenia. Kupując wkładki należy pamiętać, że jego wartości nie mogą być niższe niż parametry danej instalacji, którą mają chronić. Kolejną sprawą jest przeznaczenie, jakie mają wkładki bezpiecznikowe nh. Producenci podają symbole, które ułatwiają dobranie bezpieczników do określonych układów: 

  • gG lub gL – służą do ogólnego przeznaczenia, 
  • gF – wykorzystuje się je do układów wymagających szybkiej wkładki. 

Aby dobrać najlepsze możliwe zabezpieczenie warto zwrócić się do osoby, która może udzielić profesjonalnej pomocy. Może to być pracownik działu obsługi klienta, elektryk bądź specjalista w dziedzinie elektrotechniki. Najczęściej dysponuje on wiedzą na temat minimalnych wymagań, które powinny spełniać zabezpieczenia nadprądowe instalacji oraz urządzeń elektrycznych. 

Comments are closed.

.